Az orröblítés eszközei
Allergiás időszakban azonnali megkönnyebbülést hoz az indiaiak által már évtizedek óta alkalmazott eszköz, az orröblítés.
A módszer sokak számára idegennek tűnhet, hiszen Európában az orrcseppek és orrspray-k terjedtek el, amelyek összehasonlíthatatlanul kevesebb folyadékkal “dolgoznak”.
Az oldat – orröblítéshez
Az orröblítés lényege a bőséges folyadék alkalmazása, amely kiegészülhet különféle extrákkal: pl. sóoldat vagy ilyen-olyan gyógyteák alkalmazása egyszerű langyos-víz helyett. A nagy mennyiségű folyadék fizikai tisztító, lemosó hatása tökéletesen megtisztítja a nyálkahártya felületét, és ha megfelelő technikával alkalmazzuk, az arcüreg számos, másféle módon elérhetetlen zugába képes eljutni.
Allergiás időszakban vagy a nagy téli influenzajárványok idején érdemes az öblítővízben természetes sókat feloldani, hiszen a NaCl a klór összetevője révén fertőtlenít. Ha gyógyteát alkalmaznánk, kiváló erre a célra:
- kakukkfű
- zsálya
- majoránna
Ugyanezeknek a növényeknek az illóolaját is használhatjuk, de nagyon mértékkel (1 csepp/2 dl), mert a magasabb koncentráció felmarhatja vagy kiszáríthatja a nyálkahártyát.
Az orröblítéshez az egyik legjobb a Himalája só.
Nem csak fertőtlenítő hatásával, hanem kiváló összetételével is méltó a kiválasztásra. A nyálkahártyán keresztül rendkívül hatékonyan tud felszívódni ásványianyag-tartalma, amely csökkenti a gyulladásokat, elősegíti a sejtek regenerálódását, táplálja a szöveteket.
Az oldat hordozója, nevezzük “eszköz”-nek
Eszközeink lehetnek kiskanál, fecskendő, kisebb kanna, de a kereskedelemben – ha nem is sok helyen – kaphatóak direkt erre a célra kifejlesztett eszközök: orrzuhany, kerámia orröblítő.
Ne feledkezzünk meg a gyárilag töltött orröblítő eszközökről sem, amelyek általában steril tengervizet tartalmaznak.
Az eszközök alapvetően két csoportba oszthatóak.
- A kiskanálban, kannában és a kereskedelemben orröblítőnek nevezett eszközben nem tudunk nyomást létrehozni, ezért ezekből csak tölteni tudjuk a folyadékot.
- Az orrzuhany, a gyárilag töltött csőrös orröblítő készülékek és a fecskendő spriccelni is képes az öblítő folyadékot.
Ezek használatát meg kell szokni, mert a spriccelés kissé fura érzést kelthet az orrban és védekező reakciókat válthat ki (pl. tüsszögés).
Az eszközválasztás a technikákra annyiban van hatással, hogy ha olyan eszközt választunk, amely képes pumpálni az oldatot akkor nincs szükség arra, hogy hátrahajtsuk a fejünket a bejuttatáskor.
A többi eszköznél biztosítani kell, hogy az oldat a gravitáció szabályainak engedelmeskedve lefelé tudjon folyni.