Gyógyszermellékhatás vagy gyógyszerallergia?
A különböző gyógykészítmények alkalmazása gyakorlatilag egyidős a gyógyászattal, az emberiséggel. Ahogyan azonban az köztudott, ahány ház annyi szokás, s igaz ugyanez a szervezetünkre: ahány ember, annyi reakció.
Egyeseknél bizonyos gyógyszerek tökéletes javulást hoznak, másoknál allergiás reakciót váltanak ki. Éppen ezért kiemelten fontos: a gyógyszerallergia nem a gyógyszer mellékhatása, így törekednünk kell a két dolog megkülönböztetésére.
Különbség van a gyógyszermellékhatás és a gyógyszerallergia között.
Mellékhatásnak a gyógyszerben található hatóanyag előforduló, nem kívánatos hatását nevezzük, mely adódhat a rossz adagolásból, illetve bizonyos gyógyszerekkel való együtt szedésből, illetve a szervezet egyes működési mechanizmusaiból. Ez nem minősül allergiának, azonban nagyon fontos, hogy erős mellékhatások esetén szintén minden esetben orvoshoz kell fordulni, hiszen lehet alternatív megoldás is a problémára.
Ezzel szemben a gyógyszerallergia egy immunválasz a gyógyszer valamely összetevőjére.
Nagyon fontos, hogy az első alkalom nem vált ki immunreakciót, ekkor csupán megkezdődik a szervezetben az immunglobulin E kiválasztása és felhalmozása, mely addig raktározódik, míg a szervezet újból nem szembesül az antigénnek észlelt összetevővel. Ekkor hatalmas mennyiségű immunglobulin E szabadul fel, mely elősegíti az IgE hisztamin felszabadulását is. Utóbbi eljut a legkülönbözőbb szöveti rétegekbe és ott allergiás reakciót vált ki.
Miről ismerjük fel a gyógyszerallergiát?
A gyógyszerallergia tünetei hihetetlenül széles skálán mozognak az enyhe bőrpírtól az anafilaxiás sokkig.
A jellegzetességek hiányában egy laikus számára sokszor nehezen felismerhető, azonban a gyógyszer bevételének idejéhez képest a tünetek időbeni megjelenéséből következtethetünk. Emellett mind a beteg, mind a család kórtörténete nagy segítség lehet az orvos számára az allergia felismerésében, megelőzésében.
Megjegyzendő, hogy három olyan nagy gyógyszercsoport létezik, melyek gyakran felelősek allergiás tünetek kialakulásáért.
- Ezek egyikét képezik a fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők, amilyen például az aszpirin, a morfin, a kodein, az ibuprofen vagy a barbiturátok.
- A másik nagy csoport az antibiotikumok, például a penicillin vagy a különböző tetraciklinek.
- A harmadik pedig az antiepileptikumok csoportja.
Emellett allergiás reakciót válthatnak ki egyes vizsgálati anyagok, a kontrasztanyagok és a jód is.