Téli allergia?
Azok, akiket nem érint közvetlenül, valószínűleg abban a hitben élnek, hogy az allergia fő szezonja a tavasz vagy az ősz (szerencsétlenebb esetekben tavasztól őszig), de ahogy a hidegebb idő beáll elmúlnak a tünetek is.
téli allergia
Sajnos ez nem teljesen van így, ugyanis létezik egy ún. téli allergia, amelyben az allergiások azon csoportja szenved, akik allergiások a következőkre:
- házi porra
- háziállatok szőrére
- poratkákra
- falpenészre
Nekik pont a nyitott ablakos nyári időszak a könnyebb.
fűtés hatására az allergének besűrűsödnek
Az egész évben fennálló allergia amúgy egész évben fennálló tünetei azért súlyosbodnak télen, mert zárt ablakok mellett élve, és a fűtés hatására az allergének besűrűsödnek és folyton kavarognak a levegőben. Ha dohányoznak a lakásban vagy erősen illatosított tisztítószereket, illatosítókat használnak, az még tovább rontja a tüneteket.
Sajnos nincs könnyű dolguk azoknak, akik az allergia ezen fajtájában szenvednek, hiszen a poratkák folyamatosan “születnek” és a penész is megterem mindenhol.
A gyakori porszívózás és a hepa- vagy vízszűrős porszívó használata ideig-óráig javíthat a helyzeten.
Hogyan védekezzünk a penész ellen?
A penész ellen úgy tudunk a leghatékonyabban küzdeni, hogy igyekszünk a sötét és meleg helyeket szárazon tartani. Ezen kívül használhatunk penészedésgátló folyadékot vagy olyan falfestéket, ami az előbbit tartalmazza.
allergia kutyaszőrre, macskaszőrre
A házi kedvencekkel való együttélést az ilyen allergiában szenvedőknek sajnos meg kell gondolni, és ha házon kívül találkoznak kutyával vagy macskával, a simogatás után javasoljuk, hogy mossanak kezet. Nem csak az állatok szőrével való érintkezés válthatja ugyanis ki a tüneteket, hanem a szőrön és a lehulló elhalt hámsejteken élő atkák is.
A hálószobát por- és penészmentesítsük!
Igyekezzünk később is tisztán tartani. Ehhez érdemes eltávolítani a szőnyegeket, drapériákat, függönyöket, szőrös takarókat, falvédőket és a növényeket is. Portalanítsunk és porszívózzunk gyakran, fordítsunk gondot a penészedésre is!
használjunk párologtatót
A fűtési szezonban használjunk párologtatót és ügyeljünk arra, hogy a páratartalom mindig 30-40% között legyen! A kiszáradt nyálkahártya még érzékenyebb, az ennél páradúsabb levegő azonban penészedéshez vezethet.