Ételallergia vs. étel-intolerancia
A két fogalom egymástól való megkülönböztetése életet menthet!
Nem mindegy hogy étel-intoleranciáról vagy ételallergiáról van szó!
Az étel-intolerancia az emésztőrendszer hiányossága, a legtöbb esetben a szervezet nem vagy nem megfelelően képes az adott élelmiszert vagy összetevőt megemészteni. Az is előfordulhat, hogy az intolerancia tárgya irritálja az emésztőszerveket vagy gyulladást okoz.
Az ételallergia esetében azonban az immunrendszer ad téves vagy túlzott választ a táplálékkal való szembesüléskor, mert úgy ítéli meg, hogy az veszélyes a szervezet számára. Az allergiás reakció nagyon súlyos lehet és nem megfelelő fellépés esetén halálhoz is vezethet.
Az ételallergia viszonylag ritka, a felnőttek kb. 2%-át, a gyerekek mintegy 6%-át érinti.
A gyerekkori ételallergia kinőhető. Az étel intolerancia jóval elterjedtebb, a leggyakoribb a laktóz-intolerancia, amely a lakosság nagyságrendileg 10%-át érinti.
Az allergia és az intolerancia tünetei közötti különbségek
A szervezetünk intoleranciája egy táplálékkal szemben függ az elfogyasztott mennyiségtől és/vagy a fogyasztás gyakoriságától is.
Az étel-intolerancia tünetei
- hányinger
- hányás
- felfúvódás
- gyomorégés
- hasmenés
- fejfájás
- ingerlékenység
A ételallergia (táplálékallergia) tünetei:
az allergén étel legminimálisabb elfogyasztott mennyiségére előtörnek. A reakció nem csak a gyomrot érintheti (hányinger, gyomorfájdalom),
sok esetben nagyon súlyos felső-légúti tünetekkel jár
(torok-, és gégeödéma, hörgőszűkület, nehézlégzés, asztmatikus tünetek), de bőrreakciókat is kiválthat (csalánkiütés, bőrviszketés), vagy kialakulhat egy generalizált tünetcsoport, az anafilaxia.
Allergia vizsgálatok és kezelés
Lehetőleg akkor keressük fel orvosunkat, amikor a tüneteink fennállnak.
A két betegség közötti különbséget orvosaink is csak aprólékos vizsgálat után tudják eldönteni. A vizsgálati módszerek egy része az információgyűjtésről szól (fizikális vizsgálat, családi kórtörténet, allergiás esetek a rokonságban, részletes tünetleírás), más részének célja az étkezési szokásaink és a fogyasztott ételek feltérképezése (ételnapló, ami tartalmazza az esetlegesen fellépő tüneteket is).
A vérvizsgálat ki tudja mutatni a vérben jelenlevő IgE antitestek számát, amely allergia esetén megnő. Az eliminációs diéta (a gyanús ételeket egyszerre pár hétig kihagyni az étkezésből, majd egyenként újraintegrálni őket és megfigyelni a következményeket) és a bőrteszt az allergének felkutatását szolgálja.
Az ételallergia kizárólag az allergén kerülésével előzhető meg.
Véletlen találkozás esetén sürgős – lehetőleg orvosi – közbeavatkozásra van szükség.
Az étel intolerancia esetén javasolt a kérdéses összetevők mennyiségének minimálisra csökkentése a táplálkozásunkban. Időszakos méregtelenítés elősegítheti az intoleranciát kiváltó anyagok távozását.