Leggyakoribb allergiák a legritkább fémekre – fémallergia
Életünk során számos különböző fémmel találkozunk, azonban a legtöbbekben csak igen ritkán merül fel, hogy a fémek is lehetnek allergének.
Van olyan, hogy fémallergia?
Igen sajnos létezik. Természetesen szinten mindenki hallott már a nikkel-allergiáról, hiszen ez egyike azon kevés fémnek, mellyel gyakorlatilag mindennapos kapcsolatban vagyunk: ez a bizsu tárgyak egyik fő alapanyaga, de számos használati tárgy is készül belőle.
Kevéssé ismert, mégis létező, sőt, egyre gyakrabban előforduló érzékenység a nemesfém-allergia, melynek hatására az orvoslásban csökkenteni kezdték például az arany felhasználását. Érdekesség, hogy a fogászati célokra alkalmazott amalgámról ugyan számos rémhír terjedt el és terjeng azóta is, azonban feltételezett káros hatásai még napjainkban sem nyertek igazolást.
Így találkozhatunk a fokozottan allergén fémekkel!
Némiképp ironikusnak tűnhet ugyan, de az emberek szervezetéből sokkal nagyobb arányban váltanak ki allergiás reakciót azok a fémek, melyekkel szinte egész életünk során soha vagy alig találkozunk csupán, mint azok, melyeket az emberi szervezetbe ültetnek, például. Ráadásul éppen a ritka találkozás okán sokszor nem egyértelmű, hogy az a bizonyos fém okozza a tüneteket, pedig a fémallergia éppen annyira veszélyes lehet, mint bármely más allergénnel való érintkezés.
Íme néhány ritka fém, melyek komoly allergiás reakciót válthatnak ki.
- Berillium: ez a fém változatos módokon juthat a szervezetbe, belélegezhető, de bekerülhet étel és ital által vagy éppen füst égéstermékeként. Bőrgyulladást és felső légúti panaszokat okoz, hosszú távon pedig komoly szervi elváltozásokhoz vezethet.
- Bizmut: erős oxidálószer, mely megtalálható egyes műanyagipari termékekben, villamosipari eszközökben, festékekben, sőt, egyes gyógykrémekben, kozmetikumokban is.
- Kadmium: szennyezett földből növényeken és állatokon keresztül egyaránt bekerülhet a szervezetbe, komoly veszélyfaktora, hogy képes a szervezetbe a cink helyett beépülni.
- Kobalt: az egyike azon fémeknek, melyre szervezetünknek szüksége van, hiszen a B12 vitamin alkotóeleme. Nagy mennyiségben azonban meglehetősen káros. Egyébkén jelen van különböző festékekben, egyes gumiabroncsokban, de a mindennapi életben akkumulátor elektródájaként vagy színezékként is találkozhatunk vele.
- Irídium, indium: katalizátorokban és fogászati ötvözetekben fordul elő.
- Palládium: az utóbbi évek mozifilmes kasszasikereiből a neve már ismertté vált ennek a fémnek, azt azonban kevesen tudják, hogy a vele szembeni érzékenység aránya 10%, amit súlyosbít, hogy a nikkellel szembeni keresztreakcióknak is gyakori eleme.
Fémallergia tünetei
- Érintkezés során kialakuló tűnetek
Bőrtünetek: bőrpír, megduzzadó bőrfelület, viszketés, bőrszárazság, hámlás
Tartós irritáció hatására a bőr megvastagodhat és berepedezhet. - Belégzéssel történő érintkezés (por, gőz, oldott állapotú fémek)
Gyakran felső légúti panaszokat okoz a légutak gyulladása miatt.
Hasonlóan pollenallergiához a tünetek lehetnek nátha, torokgyulladás, asztmás roham. - Orvosi beavatkozás (fogászat, sebészet)
A fogpótlások okozta nyálkahártya tűnetek is megjelenhetnek.
Előfordulhat, hogy nem csak a kezelés helyén jelentkeznek tünetek sőt ezek lehetnek teljesen változatosak is, mint szédülés, hányinger, hasmenés, gyengeség.