Mi az a tejallergia?
Az élelmiszerekkel kapcsolatos túlérzékenységi szervi reakciók két nagy csoportra oszthatóak: allergiára és érzékenységre.
Sajnos sokan nincsenek tisztában a két csoport különbségeivel, pedig a két esetben teljesen másról van szó! Ennek megfelelően beszélhetünk lisztérzékenységről (glutén érzékenység) és lisztallergiáról (albumin, glutén és globulin allergia), illetve tejcukor-érzékenységről (laktóz érzékenység) és
tejallergiáról (kazein allergia)
A különbségtétel egyik legfontosabb pillére, hogy az allergiák súlyos, túlméretezett immunreakciók, amelyek nem csak az allergén bejutási útvonalán, hanem a test bármely területén következményekkel járhatnak.
Így okozhatnak bőrproblémákat, felső légúti tüneteket, sőt súlyos esetben anafilaxiás sokkot és fulladást is.
A tejallergia jellemzői
A tejallergia a tej egyik fehérjéjére, a kazeinre való érzékenység. Általában már születéskor kiderül, ha a gyermek allergiás a tejre (hiszen az anyatej is tartalmaz kazeint), de jó hír az, hogy a születéskori allergiák 80%-át kinövik a picinyek. A tejallergia egyébként is elég ritka, a gyermekek 2-3%-át érinti.
A tejallergia – mint számos más emésztőszervi allergia és érzékenység – esetében is megfigyelték, hogy a csecsemőkori anyatejes táplálás nagyon nagy befolyással van a kialakulására. A minél hosszabb ideig tartó szoptatás gondoskodik arról, hogy a baba szervezete felkészüljön a különféle irritatív anyagok befogadására is, vagyis kialakuljon a tolerancia, pl. a kazein esetében is.
A tejallergia tünetei és vizsgálata
A tejallergia legjellemzőbb tünetei a tej fogyasztása utáni puffadás, hasmenés, bélgörcs, hányás, fokozott gázképződés.
További tünetek jelentkezhetnek a bőrön (kiütések, pír), a légutakban (fulladás, rhinitis, gégevizenyő), a keringési rendszerben (szapora szívverés, vérnyomás-esés), továbbá láz és ízületi fájdalmak is előfordulhatnak.
A tejallergia kivizsgálására többféle módszer létezik, ezek közül a legelterjedtebb az ún. provokációs teszt (tej fogyasztása és a jelentkező tünetek megfigyelése) és a vérvizsgálat (a hisztamin koncentráció emelkedésének és a specifikus Immunglobulin A jelenlétének kimutatása).