Mi irritálja az allergiásokat? Az allergia lelki háttere
Az akadémikus orvoslás az allergiákat nem tudja gyógyítani, olyan szerek kifejlesztésére rendezkedett be, amelyekkel a tüneteket képes enyhíteni. A hivatalos verzió szerint az allergiák a szervezetünk túlzott immunválaszai különféle külső ingerekre. Ezek szerint van a szénanátha, amely a nyálkahártya reakció, vannak a különféle kontakt allergiák, amelyek a bőrünkkel kapcsolatba kerülő allergének kiváltotta tünetek. Vannak táplálékallergiák, amely az emésztőrendszer nyálkahártyáját ingerlik.
Függetlenül attól, hogy hiszünk-e abban, hogy a betegségek lelki alapon működnek, ha már nagyon szenvedünk az allergiától, érdemes átgondolni néhány dolgot.
Allergia más szemmel.
Ha lelki oldalról közelítjük ezt a képet, azt láthatjuk, hogy a szervezetünk, valamely pontján, hevesen tiltakozik valami ellen, ami a közelébe került. Az, hogy melyik tájékon kerül kifejezésre a tiltakozás, sokat elárul az elfogadhatatlan dolog jellegéről, hiszen szerveink a testszimbolika szerint egy-egy lelki területnek megfeleltethetők.
A természetgyógyászati megközelítés szerint az allergiát minden esetben valamely, a múltunkban szerzett élmény váltja ki. Érdemes azon elgondolkodni, hogy milyen változások vagy a lelkünk mélyéig felkavaró események történtek akkor, amikor először jelentkeztek nálunk a tünetek. Kutakodjunk lassan, alaposan és engedékenyen, nem biztos, hogy nagy, látványos vagy drámai dologról van szó!
Azért fontos ezt a konfliktust megtalálnunk, mert ez ismétlődik az éltetünk eseményeiben újra és újra, és ugyanúgy nem tudjuk megoldani/megemészteni, mint akkor, az első alkalommal. A lelkünk belefárad az évek során ebbe a konfliktushelyzetbe és már a problémától is szeretne elfordulni, szeretné elkerülni azt. Az allergiás reakciók akkor jelentkeznek, ha mégis, megkerülhetetlenül elénk kerül a dolog és nem tudunk, de nem is akarunk mit kezdeni vele.
Egy példa
Álljon itt a saját példám tanulságul: felsőlégúti allergiám 18 éves koromban, a gimnázium utolsó évében tört ki. Nagyon heves tünetekkel kezdődött, totális orrdugasz, láz, levertség, napokig. Azóta minden évben, szeptemberben előjöttek a tünetek, hol inkább arcüreggyulladásos, hol asztmatikus irányba tolódva.
Elgondolásom szerint az alapkonfliktusom a felnőtté válás. Az érettségi évében az önállósodás annyira fókuszba került az életemben, hogy úgy éreztem, kipottyanok egy puha meleg fészekből. A felelősségvállalás, a problémákra felnőtt módon való reagálás, az érdekeimért való kiállás azóta is feladat. Néha fullasztóan hatnak rám a vállalásaim, néha nehézséget okoz bátran és bizalommal szembesülni a külvilággal.
A legérdekesebb, hogy az allergiás időszakban, már az is, ha csak ezekről a témákról gondolkodom, óráról órára képes változtatni az állapotomat, a totális mélyponttól a tünetmenteségig…