A rovarcsípés kezelése: küzdelem a rovarméreg allergia ellen
A meleg évszak egyik legkellemetlenebb velejárója a rovarok és bogarak nagy számú jelenléte. Rovarméreg allergia esetén különösen veszélyes helyzetek alakulhatnak ki, mert a nyitott ablakon keresztül hívatlanul is jönnek az elöl hagyott ételre, gyümölcsökre vagy édességre. A szabad levegőről betévedt darazsak és méhek, a szobában menedéket kereső pókok azonban nem csak amiatt zavaróak, mert esetleg összemászkáljak az ételt, hanem azért is, mert váratlan és kiszámíthatatlan támadásaikkal fájdalmat, kellemetlenséget, sőt akár életveszélyt is okozhatnak.
A rovarcsípés életveszélyes lehet azoknak akik rovarméreg allergiások!
A rovarcsípés megelőzése fontos!
A csípés megelőzésének egyetlen módja, ha megpróbálunk “békés egymás mellett élést” megvalósítani a rovarokkal. Ne hajkurásszuk őket, mert érthető módon – önvédelemből – támadásba lendülnek. Ha olyan helyen járunk, ahol nagy tömegben jelen vannak, öltözzünk úgy fel, hogy ne maradjon csupasz bőrfelületünk, az arcunkat is védjük! Inkább távolodjunk el azoktól a helyszínektől, ahol nyüzsögnek: kukák környéke, édes-illatos virágú bokrok stb.
Igyekezzünk megelőzni azt is, hogy egy időben több rovaregyedtől szenvedjünk el csípéseket, hiszen – ha nem is vagyunk allergiásak rá – az arányában nagy mennyiségű, a szervezetünkbe kerülő méreg, szintén kellemetlenségeket, rossz közérzetet okozhat.
A rovarcsípés ellátása
A rovarcsípésre a gyermekek általában érzékenyebbek. Ez teljesen jogos, már csak ha azt vesszük alapul, hogy ők is “egy rovarnyi” mérget kapnak a felnőttekénél sokkal kisebb testtömegükhöz. Ezért ha gyermeket ér rovarcsípés, sokkal nagyobb körültekintéssel járjunk el, mint a felnőtteknél, különösen azért, mert a picik nem is mindig tudják pontosan megfogalmazni, hogy mit éreznek, mennyire vannak rosszul.
A rovarcsípésből a baleset bekövetkezése utáni pillanatokban próbáljuk meg kiszívni a mérget. Ez a lehetőség később nem áll fenn, hiszen addigra már utat talál a vérkeringésbe, felszívódik. A kiszívott mérget ne nyeljük le, köpjük zsebkendőbe vagy a csapba! Mindig győződjünk meg róla, hogy a fullánk benne maradt-e a sebben, és ha igen, óvatosan távolítsuk el.
A csípést érdemes hűsíteni és gyulladáscsökkentő hatású anyaggal lekezelni. Erre alkalmas a jég vagy mentol-, és kámfor tartalmú kenőcsök.
A gyulladás körömvirág krémmel kezelhetjük. Az ecet és a szódabikaróna a lúgosságával közömbösíti és kiválóan fertőtleníti, hűsíti a duzzanatot, valamint a gyulladást is csökkenti.
Ha egy karika hagymát vagy egy kis összetört és vízzel pépesre kevert faszenet teszünk a sebre, ezek magukba szívják a rovarmérget.